Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

“פגם הברית” – מה זה? מה הנזקים ואיך להשמר?

מדריך מציל חיים

אח יקר, אני רוצה לחשוף בפניך מידע קריטי שמאוד יעזור לך בחיים. מכיוון שעד עכשיו לא היה לך מושג לגבי הנזקים החמורים שאתה גאח יקר, אני רוצה לחשוף בפניך מידע קריטי שמאוד יעזור לך בחיים. מכיוון שעד עכשיו לא היה לך מושג לגבי הנזקים החמורים שאתה גורם לעצמך כשאתה נכנע ליצר ושופך את הזרע שלך לבטלה, לא התייחסת לעניין ברצינות. בטח חשבת שזו סתם איזו שובבות לילית תמימה שאתה עושה עם עצמך בפרטיות כשאתה מרגיש לבד, משועמם או עצוב. אולי אמרת לעצמך שזה משהו שגברים עושים מידי פעם כי זה הטבע שלנו, כמו כשעייפים אז הולכים לישון או כשרעבים – אוכלים? יש כ”כ הרבה מיתוסים שקריים שנובעים פשוט מבורות וחוסר ידע. אפילו יש כאלה שחושבים שאוננות ופליטת זרע זה דבר בריא והפעולה הזאת טובה לך ועוזרת לגוף שלך להפטר ממאגרי זרע מיותר. יכול להיות שאתה דווקא כן מודע לזה שזה עניין בעייתי, אבל לא מבין את חומרת הדבר וחושב שהדבר הכי גרוע שיכול לקרות כתוצאה מהמעשה הזה, זו הרגשה של בדידות וריקנות ויאללה הולכים לישון, שוכחים מזה מחר בבוקר ולא קרה כלום. אז זהו… שקרה, וקרה בגדול! הנזקים מצטברים והולכים בלי שאתה שם לב – וזה בדיוק הקטע, זה קורה בשקט בשקט “מתחת לרדאר”, ואתה הולך ומאבד נקודות. גם אם אתה עושה את זה “רק” פעם בשבוע או שבועיים (וקל וחומר אם אתה עושה את זה בתדירות גבוהה יותר), צר לי לספר לך אבל אתה כבר לכוד ברשת. במדריך הזה אחשוף בפניך את כל המידע והסכנות ואיך יוצאים מהבעיה הזו וכדי לגבות את הדברים אביא לא מעט קישורים למחקרים מדעיים על הנושא, כדי שתפנים שאלה לא קשקושים רוחניים אלא עניין רציני מאוד עם השלכות אדירות לאיכות החיים שלך. אם אתה עובר לקרוא את אחד המאמרים, חשוב שתחזור לפה להשלים את הקריאה, כי המדריך הזה מתחילתו ועד סופו מלא במידע יקר ערך שיעזור לך לצאת מהבעיה ולהחזיר לעצמך את השליטה בחייך.

בוא נתחיל. מסתבר שבעולם יודעים על זה כבר לא מעט זמן, ולפני כמה שנים החלה תנועה עולמית בשם NoFap, של מיליוני בחורים שהחליטו להמנע מפליטת זרע לבטלה, ומדווחים באופן חד משמעי על שינויים מדהימים באיכות החיים שלהם – בכל התחומים: הם הפכו לאנשים שמחים, שלווים, כריזמתיים, עם חוסן פנימי ובטחון עצמי ובעיקר מוטיבציה לחלום בגדול ולהגשים את חלומותיהם (הנה סרטון קצר ונהדר בנושא. וגם בסוף המדריך הזה תמצא לינקים לסיפורי הצלחה נוספים). וכמו שהבטחתי לך – כל זה מגובה במחקרים מדעיים.

יכול להיות שכבר שמעת על הנושא של “פגם הברית” (האקט של אוננות עם פליטת זרע נקרא “לפגום בברית”) ואולי ביטלת את זה כסתם עניין של דתיים שמנסים לכפות על חילוניים כל מיני הפחדות והלכות. או שאולי חשבת שזה רלוונטי רק למי שבחר בדרך רוחנית או ששומר מצוות? אח שלי אתה בכלל לא בכיוון! הדבר הזה רלוונטי וקריטי באותה מידה לכל גבר בלי קשר לאמונה ולהאם אתה דתי או לא וגוזל ממך את החיים שלך, לא פחות. אני מראש מתנצל על הטון הקשוח, אבל העניין הזה הוא הרבה יותר רציני ממה שנדמה לך, או מקובל לחשוב בדור המבולבל שלנו. אני פה נטו כדי לעזור לך להציל את עצמך מידי עצמך. ויש מצב שזה שהגעת לאתר הזה, למדריך הזה שאתה קורא בו עכשיו – זו אחת המתנות היקרות שקיבלת בחייך. ברגע שתבין ותפנים עד כמה האקט הזה מזיק לך, ומה אתה מעולל לעצמך, ועם ההדרכה הנכונה אני משוכנע שתתחיל להימנע מההרגל הזה שנראה לכאורה כתמים ולא מזיק. גם אם בהתחלה זה ירגיש קצת בלתי אפשרי, אבל ככה זה תמיד עם כל הרגל שהתקבע שאנחנו רוצים לשנות. בוודאי שמת לב – שמלבד עונג ופורקן של כמה שניות אתה לא מקבל שום דבר טוב מהמעשה הזה, אין לאחריו שום מילוי או סיפוק מתמשכים, אלא להיפך – לאחר הפורקן הרגעי האדיר אתה לפתע נשאר בודד, עייף, מבולבל, עצוב וריקני. ובעיקר חלש, פיזית ונפשית. ויש לכך גם סיבות ביולוגיות (הנה מאמר מדעי על הנזקים הפסיכיאטריים המצטברים). ומעבר לכך, מבלי שאתה שם לב, זה מעגל קסמים שסוחף אותך לתוכו שוב ושוב ואתה מתקשה לצאת משם. אבל האמת היא שאתה יותר חזק מזה – בהינתן לך הידע והכלים המתאימים! זה קשה להפסיק משתי סיבות: 1. כי אתה לא מבין עד כמה הדבר חמור ומזיק ולכן אין לך את המוטיבציה להפסיק, ו-2. כי אתה לא מיומן עדיין בלכבוש את היצר שלך. מהרגלים מגונים קשה לצאת, אבל בהחלט אפשרי, וברגע שתצא מזה, התוצאות והברכות לא יאחרו לבוא ויוכיחו לך כמה כל זה היה כדאי. וזו הבטחה עם 100% אחריות. אתה יותר ממוזמן לחזור לכאן עוד כמה שבועות ולכתוב בתגובות איך החיים שלך השתנו לטובה.

כדי לשבור את התאווה הזו, ואת ההרגל המגונה הזה, קודם כל אתה חייב להבין מה הנזק שאתה מעולל לעצמך. ברגע ש”יפול לך האסימון” והעיניים שלך יפתחו, זה יתן לך הרבה כוח ומוטיבציה כדי להפסיק מהסיבה הפשוטה שלא תרצה לעשות משהו שמשפיע באופן כ”כ שלילי על חייך. הרי אתה רוצה לחיות חיים טובים של אהבה, סיפוק ואושר ובוודאי שלא תרצה לעשות לעצמך משהו שיזיק לך. במדריך הזה אתה תלמד הכל – מה הנזק, מה התועלת בהימנעות ואיך נשמרים. זה יקח זמן, תרגול ונחישות והרבה אמונה בעצמך וביכולת שלך לשנות הרגלים, אבל ככה זה עם כל התמכרות, ואחי – בוא נקרא לילד בשמו, אם אתה שופך את הזרע שלך לפחות פעם בשבועיים לבטלה – אתה מכור. מצטער, אני יודע שזה כואב לשמוע. והתמכרות לשפיכת זרע לבטלה היא התמכרות קשה, מכיוון שככל שאתה נופל בזה יותר, זה נותן לך אח”כ חשק הולך וגובר להמשיך לעשות את זה שוב ושוב – וככל שעובר הזמן, הדחף מתחזק ויכולת ההתנגדות שלך נחלשת. ועוד סיבה לכך שזו התמכרות קשה – כי זה נראה כביכול כ”כ תמים ואתה בכלל לא מודע שאתה בבעיה, אז אתה אפילו לא מנסה להתנגד. היצר אומר לך: “זה בסדר, כולם עושים את זה. אל תעשה מזה סיפור. אין בזה משהו רע.” ועם כל כניעה ליצר, אתה הופך את עצמך לחלש יותר מולו בפעם הבאה. כן, בדיוק כמו עם אלכוהול וסמים. אבל דע לך שגם הפוך זה ככה – כשתתחיל להמנע, עוד יום ועוד יום, ותתרגל לא להכנע לדחף (ומידי פעם תיפול עדיין, וזה בסדר, לא מנצחים את רומא ביום אחד), לאט לאט התאווה תיחלש וכוח הרצון שלך יתחזק, האופי שלך ייבנה ויתעצם ופחות תימשך למעשה הזה. כמו שבחדר כושר ההתנגדות למשקולת בונה את השריר, גם פה ככל שאתה מתנגד ליצר ומתמיד בזה, אתה בונה “שרירים” רוחניים ואת האופי שלך והופך להיות אדם חזק וחסין יותר. אבל כמו שבחדר כושר, אם אדם לא היה חושב שתצמח לו תועלת מ”הסבל” והמאמץ, הוא בוודאי לא היה הולך להרים משקולות, כך גם בשמירת הברית – כשתפנים את התועלת, תוכל להתנגד ליצר יותר בקלות. ותוך כדי התהליך, החיים שלך יתחילו להשתנות לטובה. וכשתגיע אהבה וזוגיות טובה, כשהבטחון העצמי שלך יעלה ואיתו רמות האנרגיה והמוטיבציה והאהבה לחיים – לא רק שלא תרצה לשפוך זרע לבטלה יותר, אלא פתאום תבין איך כל ההתעסקות סביב המעשה הזה רק רוקנה אותך והפכה אותך לאדם פאסיבי, תלותי וחלש והרחיקה ממך את עצמך, וכתוצאה מזה – את האהבה שלך. כי גבר שלא מסוגל לעמוד מול היצר שלו הוא גבר חלש ונשים מיד מרגישות את זה. וכן, זה נשמע קצת רוחני – אבל רק כי זה באמת ככה. אם אתה חושב ששפיכת זרע זה עניין פיזי בלבד, פה הטעות שלך. נקודת המוצא חייבת להיות שאתה גם ישות רוחנית – ופעולות פיזיות שאתה עושה בעולם משפיעות על המציאות הרוחנית שלך לחיוב ולשלילה. תמשיך לקרוא כי עכשיו זה מתחיל להיות מעניין:

הנזקים שבהוצאת זרע לבטלה

בזרע הגברי טמון כוח אדיר של חיוניות וחיים. הכוח הזה אצור בזרע לא רק באופן פוטנציאלי על מנת להביא ילדים, אלא זה כוח החיים שלך ממש שטמון בך ומשמש אותך ביום יום. אפשר להמשיל את זה לאנרגיה שממלאת בטריה. כל פעם שאתה פולט זרע אתה מאבד חלק ממאגרי החיים שטמונים בך, ולמעשה מחליש את כוח החיים שלך. אתה הופך להיות אדם פחות “פוטנטי” (כלומר: אנרגטי, חיוני, חזק) וכתוצאה מזה קורים לך לא מעט נזקים שמשפיעים על כל תחומי החיים שלך. בוא נכנס קצת יותר לעומקם של דברים ונלמד על הנזקים שחלקם עלולים להצטבר אצלך:

נזקים פיזיים
 1. איכות הזרע שלך נפגעת (ספירת זרע נמוכה יותר, והזרע עצמו פחות חזק ופורה).
 2. רמת הטוסטסטרון (ההורמון הגברי) בדם שלך יורדת וכתוצאה מזה החוסן הגברי שלך נפגע ואתה הופך לחלש, רגיש ופגיע יותר – פיזית ונפשית.
 3. השינה שלך נהיית רדודה יותר, אתה מתעורר יותר בקלות מרעשים ומתהפך הרבה במיטה במהלך הלילה. ומצד שני יותר קשה לך לצאת מהמיטה בבוקר, וכשאתה כבר קם – אתה קם עייף ולוקח לך יותר זמן “להניע”.
נזקים מנטליים
 1. אתה פחות “מחובר”, פחות חד. הריכוז והמיקוד שלך נפגעים. קל יותר להסיח את דעתך ולבלבל אותך.
 2. אתה הופך להיות אדם פחות שמח. האגו שלך נהיה רגיש ואתה נפגע ונעלב יחסית בקלות. קל “להוריד לך את התדר”.
 3. הבטחון העצמי שלך והאמונה שלך בעצמך ובכוחותיך נפגעים. כתוצאה מזה אתה נהיה יותר פאסיבי ותלוי במה חושבים ואומרים עליך אחרים. אתה מאבד את האמירה והנוכחות שלך ולכן נסחף בקלות אחר דעות ואמונות של אחרים. האופי והשליטה העצמית שלך נחלשים, ואיתה יכולת העמידה מול אתגרים.
 4. אתה נהיה אדם שנוטה יותר למתחים, פחדים וחרדות. זה מתבטא בפחד במה, חרדת ביצוע, חרדה חברתית, חששות מהעתיד, דאגנות יתר וכיו”ב הפרעות של מערכת העצבים.
 5. האהבה העצמית שלך נפגעת, וכתוצאה מכך גם היכולת שלך לקבל ולהעריך את עצמך כמו שאתה ללא תנאים. אתה פחות מטפח את העצמיות שלך ומקדם את עצמך מקצועית, בריאותית ומנטלית. במקום זה אתה עסוק ברגשי אשמה, התקרבנות ובושה.
 6. יש לך נטיה לביקורת ושיפוטיות יתר כלפי עצמך וכלפי אחרים. פחות “חי בשלום” עם העולם. נוטה לראות פגמים, את מה שחסר.
נזקים אנרגטיים
 1. נפגעים כוח הרצון, תחושת המסוגלות והמוטיבציה לפעול ו”להזיז דברים”. קשה לך להתמיד במשימות לאורך זמן.
 2. בגלל פליטת הזרע וכוח החיים שאתה מאבד כתוצאה מכך – נפגעות רמות האנרגיה שלך. אתה עצלן יותר, משתרך יותר בכבדות. יש לך פחות אנרגיה וחשק. אתה מתעייף בקלות.
 3. נפגעת הסקרנות שלך, התחושה הפלאית שאופיינית לצעירים שמסתכלים עם ברק בעיניים על החיים והעולם. ההתרגשות מהדברים הקטנים. במקום זאת ההסתכלות שלך על החיים נהיית זקנה, צינית ו”עייפה” יותר.
 4. מכיוון שאתה פועל תחת רמות נמוכות של אנרגיה וטוסטסטרון אתה משדר פחות עוצמה, רוגע ונינוחות, ולכן נוטה יותר לעצבנות, ויכוחים ומחלוקות.
נזקים רוחניים
 1. החיבור שלך ל”אני הגבוה” שלך נפגע (אתה מקבל פחות מסרים מהנשמה, בין אם בחלימה או באמצעות האינטואיציה).
 2. כשאתה מזיק לעצמך במו ידיך, המזל שלך נפגע פשוטו כמשמעו. דברים פחות “הולכים לך”, אתה פחות ממגנט אליך דברים חיוביים, כי אתה חי במציאות רוחנית פגומה של יצר לא מרוסן, רעב מיני וחוסר סיפוק. ומי שמשדר לעולם חוסר סיפוק – נשאר לא מסופק.
 3. תחושת האחדות שלך עם העולם תפגע, כלומר תרגיש נפרד יותר ומנוכר לעולם ולשאר האנשים. שורש תחושת הבדידות שלך נעוץ פה.
 4. אתה מפחית את הסיכוי שלך למגנט אליך ולמשוך לחייך את בת הזוג הרצויה והמתאימה לך. וכשכבר תמצא בקשר זוגי, היכולת שלך להתמיד בקשר פוחתת. אתה סבלני פחות, וממהר לפסול ולמצוא פגמים ויהיה קשה לך ליצור אינטימיות ופתיחת לב. 
 5. תפיסת המציאות שלך לגבי מערכות יחסים והמין הנשי מתעוותת. אתה מפתח נטיה להחפיץ נשים ופחות לכבד אותן. הרבה יותר מעניינת אותך חיצוניות האשה מאשר האופי והפנימיות שלה. מכיוון שאתה נשלט על ידי הדחפים והיצר, במקום למצוא אהבה אמיתית – אתה מוצא קשרים שטחיים ללא חיבור אינטימי ועמוק.
 6. ככל שאתה יותר פוגם בברית, אתה הופך לאדם חומרני וגשמי יותר. זה מתבטא בכל התאוות שמתחזקות בך והדחפים שלך לספק את הצרכים שלך בלבד. מתפתחת בך נטיה לקוצר רוח, שיפוטיות, מרירות וחוסר שביעות רצון כללית מהחיים. מנגד הרוחניות שלך נחלשת, כלומר ההבנה והאמונה שאתה נשמה בגוף שבאה לעולם כדי להגשים מטרות נעלות ולתרום מעצמך לחברה ולעולם שסביבך. תנסה רגע לדמיין אדם שחושב בעיקר על עצמו ועל השגת מטרות שטחיות וגשמיות כמו חפצים, שליטה, כבוד, נשים וכסף. אתה באמת רוצה להיות אדם כזה? היית רוצה להיות חבר של אדם כזה? אני מקווה שתסכים איתי שלא לשם מטרות בזויות וחומריות הנשמה היקרה שלך ירדה לעולם.
נזקים מעשיים
 1. בגלל כל הנ”ל – התוצאה היא שאתה מתקדם הרבה יותר לאט בחיים שלך. אתה פחות הישגי ואנרגטי, החיים נראים קשים ומאיימים, ולכן מוותר מהר על מה שהיה יכול להיות שלך. בין אם זו בת-זוג טובה ואוהבת, פרויקט משמעותי שאתה שואף להרים, משרת החלומות שלך או כל מטרה ראויה אחרת שנראית רחוק מהשגתך.
 2. תחשוב רגע על כל הזמן היקר שאתה משחית על ה”תחביב” הזה ושנעלם מחייך. רק תחשוב על כל השעות המצטברות שאתה יושב מול פורנו ועוסק בשטויות ופנטזיות בהמיות. זה מפחיד לחשוב על הזמן שאתה מאבד. בנאדם אלה החיים שלך שהולכים לפח! הרי אלה שעות על גבי שעות שהלכו ולא יחזרו. תחשוב רגע מה יכולת לעשות באותו זמן: לקדם את חייך, להתפתח, לצמוח רוחנית, ללמוד, לבנות, לחוות, ליצור, להכיר, לכבוש, להשיג, לאהוב.

ברור שלא את כל הנזקים הנ”ל אתה חווה, ובטח שלא באותה עוצמה. מניתי פה רשימה ארוכה של נזקים פוטנציאליים – כל מי שפוגם בברית “זוכה” בתמהיל אחר מהנ”ל, אך אם לדבר באופן עקרוני – אתה פשוט מתרוקן מכוח החיים והופך לדמות יותר שולית ופחות דומיננטית במשחק החיים. כן, אני יודע שהדברים נשמעים קשים וחריפים, אבל אני לא מנסה לייפות את המצב, להיפך אני חושב שככל שתבין כמה הנושא חמור זה ייתן לך יותר מוטיבציה לצאת מהבוץ. אוקיי, בוא נתקדם לחלק האופטימי של המדריך.

החיים המבורכים שמחכים לך

ועכשיו לחדשות הטובות: הבעיות שגרמת לעצמך הן הפיכות! ניתן להפסיק ולהחזיר את הגלגל אחורה ולהתחיל לחיות חיים נהדרים. ככל שתתמיד בהימנעות, הבעיות שציינתי בפרק הקודם יתחילו להיעלם ושינויים מבורכים יתרחשו בחייך. למשל:

הבטחון העצמי והנוכחות שלך ישתפרו

מאדם שחושש להביע את דעתו ברבים, וחושש ממה שיגידו עליו, תהפוך להיות לאדם נוכח ומשפיע, בעל נוכחות יציבה וקול ודיעה ברורים. אתה תהנה לבטא את עצמך ולהישמע ותרגיש שיש לך מה לתרום ולהעניק לעולם ולאחרים.

מוטיבציה, יצירתיות ורצון להזיז דברים

במקום להיות פאסיבי בחייך, אתה תרגיש שבא לך “לנהוג”, בא לך לנווט את חייך אל עבר היעדים והחלומות שלך שלפתע ייראו לך כמו משהו שהוא לגמרי בר הגשמה. יחד עם המוטיבציה להשיג ולהגשים, גם הריכוז, היצירתיות והכוחות המנטליים שלך ישתפרו.

שינה, בריאות ואנרגטיות

השינה שלך תתחיל להיות עמוקה ונעימה. יחזרו חלומות טובים, והתחושה הרעננה בבוקר שישנת טוב ואתה מלא בכוחות וחשק להתחיל יום חדש. ישתפרו רמות האנרגיה והריכוז שלך.

הרצון להיטיב עם עצמך

האהבה שלך לעצמך תגבר, ולכן אתה תרצה לעשות לעצמך טוב ולשפר את חייך – ללמוד דברים חדשים ולהשתפר בתחומים שונים שמעניינים אותך. יופיעו אצלך רצון וכוח לחיות נכון, לאכול בריא, לישון מסודר, ולעסוק בפעילות גופנית.

המצב המנטלי שלך ישתפר

אתה תיקח דברים בפרופורציה, ועם גישה בריאה. אם משהו לא יסתדר לך זה לא יטלטל אותך. תלמד לשלוט ברגשות שלך – ולא תיעלב או תיפגע בקלות ולא תתקע על שטויות וענייני אגו. תרגיש מחובר לכאן ועכשיו. תיעלם ההתעסקות עם טעויות העבר, עם רגשי אשמה, נחיתות ובושה. הכעסים, הפחדים, המתחים, החרדות והדאגות מפני העתיד גם הם ייעלמו.

תזמן לחייך זוגיות ואהבה

ההערכה והכבוד שלך לנשים תגבר, ותפסיק להסתכל עליהן כעל אובייקט מיני לסיפוק צרכים גופניים. אתה תרצה למצוא את אשת חלומותיך ולהתמסד איתה בקשר בריא המבוסס על אהבה ואינטימיות אמיתית. תוכל להתמיד בזוגיות בריאה ויציבה. באופן לא מודע אתה תשדר לעולם שאתה מוכן ובשל לזוגיות טובה ובריאה – והאישה שמתאימה לך תתמגנט אליך ותופיע בחייך באופן טבעי ולא צפוי.

על יצרים ועל המאבק שמתחולל בתוכנו

על מנת שתוכל לנצח במאבק הזה נגד היצר האדיר שפועל בתוכך שדוחף אותך לפגום בברית (האקט של אוננות עם שפיכת זרע לבטלה נקרא “פגם הברית”), אתה צריך להכיר את המנגנונים הרוחניים שנמצאים בתוך תת-המודע שלך. האדם חי את חייו ומונע מבפנים על ידי כל מיני יצרים (נקראים גם דחפים או אינסטינקטים). היצר הוא כוח רוחני/אנרגטי מניע – שדוחף ומפעיל את האדם ונמצא מאחורי כל פעולה אותה הוא עושה. למעשה היצר הכי בסיסי שלנו – הוא כוח החיים עצמם, הדחף, התשוקה והרצון לחיות. לכל יצר כזה שפועל בנו ומפעיל אותנו יש שני צדדים טוב ורע – יצר יכול להתבטא דרכנו באופן טוב, מיטיב ומתוקן, ומנגד – באופן גס, בהמי ורע. למעשה הבחירה כל הזמן נתונה בידינו לאיזה צד להטות את היצר, לטוב או לרע. חלקנו מודעים למאבק הזה בתוכנו וחלקנו עדיין לא.

אם נסתכל החוצה על העולם הכי בגדול, במערכת המאקרו שסביבנו, אפשר לזהות את אותם שני כוחות מנוגדים שמתנהלים בעולם הטבעי סביבנו – כוח של חיים, בריאות, שלום, הרמוניה, יופי ושגשוג, ומצד שני כוח הרסני של אסונות, שטפונות, מלחמות, זיהום ומחלות. נעשה זום-אין ונחזור לעצמנו, כך גם בתוך כל אדם, במערכת המיקרו שהיא אנחנו. יש בתוכנו את שני הכוחות המנוגדים האלה שפועלים בנו – כוח חיובי של אור שרוצה להיטיב, לאהוב, לעזור, לשמח, לבנות, לתקן, ליצור, להגשים וכו’, ומולו – קיים באדם כוח שלילי של חושך ורוע – נטיה לכעוס, לשנוא, לפגוע, לקנא, להזיק ולהרוס. כל אחד מאיתנו קיבל “קלפים” אחרים איתם הוא משחק בעולם. כל אחד נולד להורים כאלה או אחרים, סביבה, תכונות ונטיות אופי אחרות, חלקן מולדות וחלקן נרכשות. יש אנשים עם תמהיל יותר חיובי ושגדלו בסביבה חיובית יותר ויש כאלה שנקודת ההתחלה שלהם קשה יותר וצריכים להתאמץ יותר כדי להצליח. אבל לכולם ללא יוצא מן הכלל יש את שני הכוחות האלה פועלים ונאבקים בתוכם, במינון שונה כמובן, ואת הכוח בכל רגע נתון, בכל צומת או החלטה – לבחור עם איזה צד “לשתף פעולה”. 

במובן מסוים, שני הכוחות האלה הם כמו שתי ישויות ש”חיות” בתוכנו ונאבקות ביניהן על השליטה בנו. ניתן להרגיש את זה לפעמים בצורה מאוד מוחשית, למשל בשעת כעס, אדם רגיש יכול להבחין שיש מעין כוח שמנסה להשתלט עליו ולדחוף אותו לצעוק, לקלל, לשבור דברים ואף דברים חמורים יותר, שאין שום סיכוי שהיה עושה אותם אלמלא היה בכעס. ומבחוץ זה אכן ממש נראה ככה: האדם הכועס נראה שונה ומתנהג כאילו הוא אחוז דיבוק. הפנים שלו משתנות, כל שפת הגוף שלו מתעוותת. זו דוגמא ליצר הרע שמתלבש בכעס. ובאותו רגע על האדם לרסן את עצמו ולא לתת ליצר הרע להשתלט עליו. ברגעים כאלה ממש מתחולל מאבק איתנים בתוכנו. לחלקנו קל יותר ולחלקנו ריסון היצר הוא משימה קשה יותר. אותו הדבר מהצד של יצר הטוב – יש רגעים בהם אדם לא מבין איך עשה מה שעשה, כמו למשל נתן נדבה מכובדת לעני שניגש אליו ברחוב (למרות שבאופן עקרוני הוא לא נוהג אף פעם לתת נדבה). אבל באותו רגע שהסתכל לעני בעיניים, התעוררו בו רגשות של רחמים ורצון טוב, וזה יצר הטוב שהניע אותו לתת צדקה. דוגמא נוספת – אדם שקופץ לכביש להציל ילד מרכב נוסע (תוך סיכון חייו הוא). או אפילו דוגמא מחיי היומיום שלנו – חבר מתקשר ומבקש ממך עזרה בשעה שהכי לא מתאים לך כי אתה עסוק במשהו חשוב אחר, ובכ”ז אתה עוזב את מה שאתה עושה כדי לעזור לחבר.

לסיכום יש בתוכנו שני כוחות ש”חיים” בתוכנו וכל אחד מושך לכיוון אחר – ומנסה להשפיע לנו על מה נחשוב, מה נגיד ומה נעשה, והתפקיד שלנו הוא תמיד לתת לכוח הטוב לנצח את הכוח הרע. נניח עולה לנו בראש מחשבה לא טובה (למשל כעס – “איך היא יכלה להגיד לי דבר כזה?! מי היא חושבת שהיא?!”), ואנחנו לפתע מודעים לזה, באותו רגע אנחנו מבינים שאנחנו זה לא המחשבות שלנו, ונוכל להפסיק לחשוב את המחשבה הרעה ובמקומה לעבור למחשבה טובה (“אולי היה לה יום רע / קשה לה, אני קצת חומל אותה שהיא מרגישה ככה / אולי לא הבנתי אותה נכון”). שלא תחשוב שרק יחידי סגולה מסוגלים לשלוט במחשבות שלהם. כל אחד מאיתנו יכול! זו מיומנות נרכשת. וככל שתהיה יותר הבעל הבית של המחשבות שלך, הפחדים שלך יעלמו, והחיים שלך יתחילו להיות מנותבים לאן שאתה רוצה.

כוח הבחירה החופשית והעבודה על המידות

את ההחלטות אנחנו מקבלים בבחירה חופשית, אבל זה רק בזכות העובדה שיש בתוכנו 2 כוחות מנוגדים. הרי אם לא היו 2 כוחות מנוגדים, אלא רק כוח אחד, כל אחד לפי אופיו, אז לא היתה בחירה חופשית. מי שבעל אופי טוב, תמיד ימשיך לעשות טוב מבלי שהדבר תלוי בו, ומי שהוא בעל אופי רע ימשיך לעשות רע, וגם לו לא תהיה בחירה. אז בשורש, בעקרון שעומד מאחורי המאבק שמתחולל בנו, יש עקרון מבריק שמאפשר לנו לבחור מי אנחנו רוצים להיות, איזה חיים אנחנו רוצים שיהיו לנו, וכך ככל שנתמיד לבחור בטוב, אנחנו נחזק בתוך עצמנו את כוחות הטוב, ונחליש את כוחות הרע, והמאזן ינטה יותר ויותר לכיוון הטוב, או במילים אחרות נהפוך לטובים יותר. וכתוצאה מזה החיים שלנו יהפכו לטובים יותר. ככה החיים עובדים – העולם בחוץ משקף את עולמנו הפנימי באופן הכי מדויק שיכול להיות.

הבחירה היא בידינו מה לעשות עם הדחפים שפועלים בתוכנו. כל הזמן אנחנו במצבים ונסיונות, חלקם מורכבים יותר חלקם פחות, שדורשים מאיתנו להחליט ולבחור כיצד לפעול – באופן גבוה ומיטיב שמתעלה על הדחפים והאגו או באופן מזיק שנכנע לאגו, השנאה, הקנאה והיצרים. 

אביא כמה דוגמאות:

 1. כעס: אדם אומר לנו משהו “לא במקום”, מעליב אותנו. אנחנו מרגישים כיווץ ומיד מתעורר בנו יצר הרע, שמתבטא בכעס. האגו (שהוא ביטוי של יצר הרע) אומר לנו בראש “מי הוא שידבר אלי ככה?! אני אראה לו מה זה”. באותו רגע יש רגע של בחירה, האם להכנע לדחף, לקול הזה ולהחזיר מלחמה, או שאנחנו מתגברים על היצר, ומבליגים. זה מבחן קשה. אדם שיש לו נטיה לכעוס – יהיה לו קשה במיוחד לעמוד במבחן כזה. הוא כבר התרגל לתת ליצר לשלוט בו במצבים כאלה. אבל גם לו יש בחירה חופשית, ואם יחליט ברצינות לעבוד על הנטיה הזו אצלו, ויתרגל פעם אחר פעם הבלגה והמנעות, לאט לאט יצליח “לאלף” את היצר ולשלוט בו במקום שהיצר ישלוט בו. 
 2. תאוות אכילה: אדם יושב עם חבר במסעדה, אכל טוב ושבע. אבל נשארה לו עוד חתיכת סטייק בצלחת. האם יאכל אותה למרות שכבר שבע? זה מבחן קלאסי של יצר שנקרא תאוות האכילה. מכיוון שהאדם כבר לא רעב, אין שום הגיון בלאכול את חתיכת הסטייק הנותרת, אנחנו יודעים שלהעמיס אוכל לתוכנו כשהגוף כבר לא רעב מזיקה לבריאות. מי שיש לו יצר גרגרנות חזק, עלול להתפתות “ולדחוף” את מה שנותר בצלחת, ואילו מי שתאווה זו לא חזקה אצלו (מכיוון שמלכתחילה לא היתה חזקה או כיוון שכבר הצליח “לאלף” אותה בעבר) יעמוד בפיתוי הזה בלי יותר מידי בעיות. גם פה הבחירה היא בידיים שלנו.
 3. עייפות/עצלנות: לקום מוקדם בבוקר זה גם לא תמיד פשוט. לפעמים יש ממש מאבק איתנים עם השעון המעורר, כאשר כל פעם אדם גונב עוד ועוד דקות על ידי לחיצה על “נודניק”. שוב, יש כאלה שיותר קל להם, ולכן יש להם פה פחות בחירה חופשית – כי היצר לא נלחם בהם בתחום הזה, אבל יש את אלה שממש קשה להם לצאת מהמיטה וכל פעם שמצלצל השעון המעורר יש להם התמודדות עם היצר בנושא הזה.
 4. צדקנות ווכחנות: יש אנשים שיש בהם דחף להיות צודקים, גם מבלי שיש בזה תועלת כלשהי. לאדם כזה יש דחף פנימי לתקן אדם שאמר משהו לא נכון. בין אם זו שגיאה לשונית, או קביעת עובדה לא נכונה. גם פה אין ממש הגיון לעשות כך כאשר אין לזה תועלת כלשהי, ובכל זאת רבים מאיתנו “נכנסים לפינות” כאלה בהן הם מתקנים אחרים, וזה יכול מהר מאוד להגרר לויכוחים ומריבות. יש מעלה גדולה בלהצליח לעמוד מול אדם שטעה, “לספוג” את הטעות, ולא לתקן אותו לשם התיקון. לבלוע את האגו, ולהתעלות מעל הדחף להיות צודק. אדם בעל נטיה לצדקנות ווכחנות, עומד מול מבחן קשה בכל פעם שנתקל באדם שאומר משהו לא נכון. כמובן שאם זה לתועלת – שתיקון טעות של אחר מוביאה לתועלת כלשהי – זה עניין אחר, וגם את זה צריך לדעת לעשות ברגישות ובחוכמה.

היכולת להתמודד בהצלחה במבחנים אלה ולא להכנע ליצר הרע שדוחף אותנו למטה, היא ממש התעלות אל מעל הטבע הנמוך שבנו. אנחנו הופכים לסוג של גיבורים שמנצחים קרב אחר קרב. היכולת להתעלות מעל הטבע, מעל החומר, הופכת אותנו לעל-טבעיים. וזה לא קל! זו ממש עבודה פנימית. לפעמים העבודה הזו על שיפור העצמי שלנו נקראת “עבודת המידות”, כי היא באה לתקן מידות פגומות שלנו, דוגמת כעס, קמצנות וגאווה. להתמדה בעבודה זו יש שני היבטים מאוד חשובים, האחד מידי והשני ארוך טווח:

 1. התועלת המיידית: להרבות טוב ושלום בעולם. לעשות טוב ולהיטיב בין אם לעצמנו (שלא על חשבון האחר כמובן) ובין אם לאחר – באותו רגע הפכנו את העולם למקום טוב יותר.
 2. העבודה על המידות שלנו היא כמו אילוף חיה. ככל שנתמיד ונצליח, לאט לאט נתחיל לשנות בנו נטיות שליליות ונחליש אותן ובאותו זמן נחזק בעצמנו נטיות חיוביות. זה ממש כמו ללכת לחדר כושר של הנפש. הנפש נהיית חזקה וטובה יותר – וכתוצאה מכך חיינו משתפרים, וזה מתבטא בכל היבט – תחושה של סיפוק ומלאות, מצב רוח טוב, בריאות, מערכות היחסים שלנו, קריירה, האמונה שלנו בעצמנו ובעולם ועוד.

יצר פגם הברית

היצר שדוחף אותנו מאחורי הקלעים לפגום בברית, ולהוציא זרע לבטלה הוא ביטוי של יצר הרע ש”מתלבש” בדחף הטבעי הכי חזק בעולם: האינסטינקט הבסיסי להביא ילדים לעולם. כשיצר זה מאוזן וראוי ומבטא אהבה ורצון להביא להביא ילדים, אז זה ביטוי חיובי של אהבה וחיים. מצד שני, כשיצר זה מנסה לדחוף אותנו לחטוא בהוצאת זרע לבטלה ע”י אוננות, או קיום יחסי מין חסרי משמעות זהו ביטוי בהמי שלילי שמושך אותנו למטה, מקצר את חיינו וגוזל מאיתנו כוחות אדירים של חיים. למעשה בביטוי הרע שלו – זהו ממש כוח משחית. זה כוח חזק מאוד מבפנים שעולה וממש “משכנע” אותך לעשות את זה. היצר הזה לא נרגע עד שאתה שופך את הזרע שלך החוצה. ומיד לאחר מכן הוא בא על סיפוקו ונעלם (באופן זמני כמובן), ואתה נשאר עם האיבר ביד – מרוקן תרתי משמע ודי בשוק ממה שקרה פה עכשיו. כאילו זה לא באמת היית אתה. כאילו משהו חזק ממך השתלט עליך ודחף אותך לעשות את המעשה המבוזה הזה. לפעמים לאחר מעשה אתה שואל את עצמך “למה עשיתי את זה?” הרי לא יותר טוב לך עכשיו לאחר מעשה, אלא להיפך אתה מרגיש חלש, וכמעט “מנוצל”. לרוב תוך כמה שניות נכנסים לתודעה עצב, בדידות וריקנות. במהלך הוצאת הזרע, לא רק חומר ביולוגי יוצא ממך, אלא הפורקן הרוחני והאנרגטי החזק פורק מתוכך חיים של ממש – והחיים האלה עוזבים אותך והולכים למקום אחר, אשר במידה מסוימת “בולע” את החיים האלה והם נשארים ברשותו ומחזקים אותו. אבל לא ניכנס פה להסברים קבליים, אם זה מעניין אותך יש הסברים מאוד עמוקים באינטרנט על כך.

בשורה התחתונה – יצר הרע שכנע אותך לעשות משהו שמזיק לך ותכלס “גנב” ממך הרבה מאוד דברים חיוניים וטובים – ולכן אתה נשאר מרוקן ועצוב. יצר הרע עושה פה למעשה 2 פעולות מאוד מזיקות: האחת, הוא גורם לך לפגום בברית ולאבד כוחות חיים, והשניה, לאחר מעשה – הוא זה שמספר לך כמה אתה גרוע וחלש, ושגם בפעם הבאה לא יהיה לך סיכוי נגדו. וזה שקר, ועל זה יעידו אלפי צעירים כמוך שהצליחו להשתחרר מההתמכרות הזאת וכמה טוב זה עשה לחיים שלהם.

כמו כל יצר אחר, למשל רעב, חוש צדק, עייפות, סקרנות וכו’ – יצר פגם הברית מנסה להניע אותך כדי להשיג את המטרה שלו. כשהוא מתגבר זה לפעמים מרגיש שהוא שולט בך ולא אתה בו. אבל זו אשליה, זה שקר. מסתבר שיש לנו כוחות נפש חזקים מאוד, ואם נתעקש – נצליח להמנע מהוצאת זרע לבטלה.

חשוב שוב להדגיש, כל היצרים שפועלים בנו – יש להם שורש רוחני גבוה וטוב, אם הם אכן מתועלים למקום חיובי. כל עוד היצר לא הופך לתאווה. למשל אכילה היא טובה כשהיא במידה מאוזנת למטרה של מתן אנרגיה וחומרים חיוניים לגוף כדי לחיות ולפעול. כשהרעב הופך לתאווה זו בעיה גדולה. אותו דבר עם שינה. שינה בכמות מספקת היא חיונית להמשך התפקוד שלנו. אך כשמתמכרים לשינה וישנים יותר מידי – זה הופך גם כן לבעיה. אפילו כעס, שהוא מידה מגונה מאוד, בשורשו במצבו המאוזן הוא נקרא חוש צדק ורצון לתקן את העולם, שמבטא אי השלמה עם עוולות – כמו ללכת להתלונן במשטרה על עבריין וכיו”ב. אבל כשבחוש הצדק שולט האגו הוא יוצא מאיזון, והופך לכעס – אנחנו יודעים כמה צרות יכולות להגרם בשעת “רתיחה”. ולמעשה אנחנו מחליטים מה לעשות עם היצר, האם להטות אותו לטוב או לרע.

איזהו גיבור הכובש שאת יצרו

וזהו הגיבור של חז”ל שאמרו “איזהו גיבור הכובש את יצרו”. אדם שמצליח לנצח בשעת ניסיון את יצר הרע, ולחזק בתוכו את יצר הטוב הופך לגיבור של ממש. הגבורה משויכת במובן התקין שלה להימנעות, לשימת גבולות בריאים, וליכולת לעצור ולרסן את הדחפים השליליים. ולכן אדם הופך לגיבור פשוטו כמשמעו כשהוא מנצח את “עצמו” במלחמת היצר. ויש לזה השלכות אדירות לחיים האישיים שלו, כי ככל שהוא מתאמן בלהפוך לגיבור, הוא מגלה בעצמו כוחות נפש הולכים ומתחזקים להתמודד עם הקשיים והמבחנים שהחיים מבחוץ מזמנים לו.הוא עולה עוד ועוד כיתות במדרגות החיים. נסה לחשוב על גיבור כלשהו שאתה מעריץ. מישהו גדול ומשמעותי שאתה מעריך. אתה יכול לדמיין אותו כולו משולהב ומכופף שטוף זימה מול סרטון פורנו תוך כדי אוננות? הסיבה שקשה לדמיין את הגיבור שלך עושה זאת, מכיוון שעצם הפעולה עצמה מיד מתקשרת אצלנו לבהמיות ולחולשה ולא לחוזק, גבורה וכבוד עצמי. 

אבל איך מרסנים יצר כזה חזק?

אחד המיתוסים שיש לנו לגבי יצרים הוא שהם חזקים מאיתנו. אבל מעצם ההבחנה הזאת אפשר ללמוד אמת מאוד מעניינת – יש את היצר ויש אותנו. אין זהות בין השניים! זו תחבולת יצר הרע לשכנע אותך שאתה אדם כעסן, אדם גרגרן, אדם חרמן. זה שקר! אדם יכול להיות שתהיה לו נטיה לכעס. אבל הוא לא אדם כעסן. כי אם הוא כעסן אז זה מה שהוא וזהו ואין לו סיכוי להשתנות. אבל אם זו רק נטיה זה נותן לו פתח להשתנות, מקום לעבודה על עצמו. אותו דבר לגבי תאוות אכילה. אם אדם יחשוב על עצמו שהוא גרגרן, הוא לא יצליח להשתנות. כי ירגיש שזה מי שהוא וזהו. אבל אם יבין שהוא זה לא הגרגרנות שלו, שאין זהות בינו לבין הנטיה הזו שפועלת בו – אז הוא יוכל להתחיל לעבוד על עצמו. וגם כמובן לענייננו – אתה חושב שאתה חרמן? שזו גזירת גורל להיות שטוף זימה (ברמה זו או אחרת)? אם תמשיך לחשוב ככה – אז כך גם יהיה, ותישאר בבוץ. אבל האמת היא שזו רק נטיה, זה רק דחף. ובדיוק כמו בחדר כושר כשמאמנים שריר חלש שהולך מתפתח ומתחזק, גם במקרה שלנו אתה יכול להתאמן בריסון ולחזק את השריר הזה, גם אם בהתחלה זה ייראה מאוד מאוד קשה. וככל שהשריר הזה יתחזק, היצר לפגום בברית ייחלש. ברגע שאתה מבין שאתה זה לא היצר שלך, אתה לומד שאתה יכול לבחור. אתה יכול להמנע.

על מנת שיהיו לך כוחות לרסן את היצר לפגום בברית, אתה צריך להתחיל לחזק את היצר ההופכי – בוא והכר את יצר הטוב שבך. יצר הטוב מתפתח כשאתה נמנע מעשיית רע, ולעומת זאת – בוחר לעשות טוב. יש לי כמה הצעות (חלקן מפתיעות) עבורך – ככל שתתחיל לתרגל את העצות האלה, אתה תגלה כוחות חדשים של חיים טובים בתוכך, כוחות שיגרמו לך להתאהב בעצמך ובחייך מחדש, שישפיעו על היכולת שלך לרסן את היצר המיני במקום שהוא ישלוט בך, ובמקביל כל איכות החיים שלך תשתפר:

אז קודם כל – מה לא לעשות:

1. דבר ראשון, וזה אולי הדבר הכי חשוב שיעזור לך – להמנע מפגם הראיה (ראיה נמוכה ובזויה):

 • נשק מס. 1: לא לצפות בתוכן מיני! אחזור על זה שוב, האויב מספק אחד שלך זה הפורנו. אתה חייב להפסיק לחלוטין לצפות באתרי פורנו. אפילו לא קצת, ולא פעם ב.. כמו-כן לא לראות סרטים או סדרות שיש בהם עירום נשי. כמו שאי אפשר לצפות שאדם יצליח לעשות דיאטה אם יגישו לו אוכל טעים ומשמין, אותו דבר לגבי פגם הברית – אתה לא יכול לצפות מעצמך לצאת מההתמכרות הזאת, אם תמשיך להחשף לתכנים מיניים.
 • צפיה בתוכן אלים ובסרטי אימה. כן, זה קשור מאוד לענייננו. ידוע שיש קשר בין אלימות ופגם הברית. חוס על נפשך ואל תכניס למוח שלך תוכן אלים. הדברים נכנסים ומתקבעים בתודעה גם באופן לא מודע. כל מה שנכנס למוח שלנו, יושב שם גם אם הוא כביכול נשכח בתת-מודע.
 • לא ללטוש עיניים על נשים שלבושות באופן לא צנוע. מה שקורה כשאתה מסתכל על נשים, במיוחד על איבריהן המוצנעים, המראות האלה נחקקים בזכרון שלך, אפילו אם נכנסים לתת-מודע, ואח”כ מבלי שאתה מבין אפילו, הם פועלים “מבפנים” כדי לגרות את היצר המיני שלך ואתה הרי יודע איך זה נגמר כשאתה לבד על המחשב ב-1 בלילה. הנה תרגיל טוב עבורך שככל שתתמיד בו יהיה לך יותר קל לעשות אותו – עוברת מולך ברחוב בחורה בלבוש לא צנוע, קח את זה כאתגר: בוא נראה אם אתה מסוגל לא מסתכל. זה קשה מאוד, העיניים כאילו יוצאות מהחורים, מנסות “לבלוע” את הבחורה לתוכך. אבל יש רק דרך אחת להיות גיבור, והיא להיות יותר חזק מהדחף. לאחר שתצליח חשוב שתעורר בעצמך תחושה חיובית על ההצלחה שלך. תגיד לעצמך “סחתיין” ענק על ההצלחה. תהפוך את זה לטבע שלך, להיות יותר חזק מהעיניים שלך, או במילים אחרות להיות מסוגל לכוון אותן לאן שאתה רוצה, מבלי שהן יתרוצצו לבד ויעשו מה שבא להן. ואל תשכח לתת לעצמך כביכול טפיחה על השכם על כל הצלחה כזו – הפידבקים החיוביים העצמיים האלה מאוד חשובים לבניית עמוד השדרה שלך.
 • יש לנו הרבה פעמים נטיה להסתכלות שלילית על אנשים ומצבים. אנחנו מסתכלים במבט לא טוב על אחרים, בחוסר פרגון על הצלחה של אחרים או על מה שיש להם, וזה מה שנקרא עין רעה. אם אתה עושה את זה מידי פעם, שאתה רואה מישהו ומסתכל עליו בעין לא טובה, תחדל מזה אחי. זה מזיק מאוד, בעיקר לעצמך. אתה לא תוכל להאמין בעצמך ובכוחותיך כשאתה מסתכל באופן שלילי על אחרים, מעביר עליהם ביקורת או חו”ח מייחל להם משהו לא טוב.
 • אל תחמוד את מה שיש לאחרים. אל תקנא באחר. זה שלו, לא שלך. וכך זה אמור להיות וזה בסדר. אל תריב עם המציאות, אתה רוצה להיות חבר שלה לא בכסאח איתה. 

2. להמנע מדיבור לא טוב:

יש קשר רוחני ישיר בין פגם הדיבור לבין פגם הברית. דוגמאות לפגם הדיבור:

 • אל תקלל ואל תייחל משהו רע למישהו אחר. לעולם. לקללות יש כוח רוחני חזק שפוגע בעיקר במי שמקלל.
 • לצחוק על אנשים אחרים, על חולשותיהם ומגבלותיהם.
 • העלבה, ביוש והלבנת פנים. 
 • לשון הרע. זה פגם נוראי, אל תעשה אותו לעולם. מה זה לשון הרע? בכמה מילים: להגיד דברים לא טובים על מישהו מאחורי גבו. גם אם זו אמת! הנזק שאתה עושה לעצמך בזה הוא חמור ביותר. האינטרנט מלא בהסברים על כך.
 • כתיבת תגובות שליליות ופוגעניות ברשתות חברתיות.
 • דיבורים מטונפים (ניבול פה ושפת רחוב נמוכה).
 • דיבורים של קנאה, חוסר פרגון ורוע לב. ככל שאתה יותר מקנא אתה מרגיש יותר חסר.
 • שבועות ונדרים (מאוד מסוכן!).
 • רכילות. לא טוב רכילות. מה זו רכילות? זה להגיד דברים על אנשים מאחורי הגב, גם כשהם לא לגמרי שקר או דברים רעים. אפילו סתם לספר על מישהו משהו מאחורי גבו שלא לתועלת כלשהי, זה נחשב רכילות. מה קרה להוא, מה עשתה ההיא. וכיו”ב. זה קצת פחות נורא מלשון הרע, אבל תעשה לעצמך טובה – תימנע מזה אחי, הדיבורים האלה מזיקים.
 • שקרים. אל תגיד דברים שאתה יודע שהם לא נכונים. לא צריך להרחיב…
 • חנופה. להגיד דברים מתוקים ומחמיאים למישהו רק כי אנחנו רוצים שהוא יאהב אותנו יותר. אף אחד לא אוהב חנפנים. אל תהיה כזה.
 • ביקורת ארסית. ביקורת לא בונה שגורמת לצד המבוקר להרגיש רע או אשם – עושה נזק אדיר ומחלישה את הנפש של המבקר והמבוקר.

3. להמנע מכעסים:

הכניעה לדחפים נמוכים כמו כעס מחלישה את כוח העמידה שלנו מול היצר לפגום בברית. לכן:

 • כשאתה נמצא בסיטואציה מרגיזה – תכניס לעצמך לראש שאתה במבחן כרגע, והמטרה היא להבליג ולא לכעוס.
 • ואם בכ”ז נפלת לכעס (וזה טבעי ואנושי אף אם לא רצוי), תרסן את התגובות שלך. בשום פנים אל תצעק או תקלל. בשום פנים אל תגיד דברים קשים של תוכחה וביקורת. 
 • כשאתה כועס אתה נמצא באזור סכנה. אם אתה מצליח לתפוס את עצמך על חם לפני שהדברים מסתבכים, זוז מהר ממקור הכעס, בין אם זה אדם שהכעיס אותך, או סיטואציה מכעיסה. חשוב שתצטנן בצד, תנשום, תתאפס ורק לאחר שנרגעת תחזור לאדם שהכעיס אותך או למקום שעורר בך כעס. 

4. לא להתבטל ולא להתעצל:

ידוע שהרבה פעמים נסחפים לפגום בברית כשמשועממים, מרגישים ריקנות ויש לנו זמן “לשרוף”. לפתע הבנאדם אומר לעצמו – הו, יש לי יופי של פעילות לעכשיו! הוא מתייחס לזה כאילו זו פעילות מרגשת וחביבה להעביר איתה את הזמן. דע לך שהמחשבה הזאת של “אפשר לחשוב מה אני עושה, אני רק רוצה להינות קצת” היא ממש מחשבה של יצר הרע, אל תתן לה לשלוט בך. תהדוף אותה בכל הכוח – הוצאת זרע לבטלה היא ההיפך הגמור מפעילות חביבה וכייפית לשעות הפנאי. תעשה כל מאמץ אפשרי לא להיות ב”שעות מתות” או זמן שאתה מתבטל בו לבד משועמם בבית.

5. אל תהיה לבד:

כשבודדים ומרגישים לבד, קל מאוד במצב הנפשי הרגיש הזה ליפול בפגם הברית. יש פשוט ריקנות פנימית שרוצה להתמלא, ויצר הרע מאוד אוהב את הריקנות הזאת, הוא מיד נכנס לתמונה ומנסה למכור לנו את האשליה שאם תפגום בברית אתה תכנס לעולם של פנטזיות מיניות ושזה ימלא אותך, ויגרום לך להרגיש לא לבד. זו הרי אשליה שמתפוצצת עם הרבה כאב מיד לאחר שפיכת הזרע. אז אל תהיה לבד בבית אחי. באמת, תהיה עם המשפחה, תהיה עם החברים, צא לבלות, צא לעשות ספורט.  

6. אל תהיה עצוב:

העצבות מאוד מחלישה את יכולת העמידה שלנו מול היצר. לכן כשגבר עצוב, ליצר הרע יותר קל לפתות אותו ליפול בברית, כי הפגימה בברית (במיוחד תוך כדי צפיה בפורנו) מפרישה דופאמין במוח, שזה הורמון שמייצר התלהבות ושמחה ונותנת לנו פיצוי נעים ומרגש של כמה רגעים. ואז הפיצוי נעלם. 

7. המנע ממחשבות לא טובות:

מחשבות לא טובות מאוד מחלישות את הערך העצמי, ואת האהבה לעולם. פשוט תמנע מזה בכל דרך אפשרית. והן נכנסות בשקט, בהתגנבות. שים לב מתי מתגנבות לך מחשבות מקולקלות, של דכדוך, אשמה, בושה, יאוש, ביקורת. מחשבות שהתגובה הגופנית שלך אליהן הן באסה, חולשה וכיווץ. לא לתת למחשבות כאלה מקום בתוך הראש שלנו. כי מחשבות שליליות מובילות לפגם הברית. זה הכל אותה משפחה “מקסימה” של אנרגיה שלילית שמטרתה למשוך את הנפש למטה, לקליפות, ליצרים הנמוכים והשפלים – כדי לחפש שם מלאות מזויפת ורגעית שרק מפילה עוד יותר לקרשים.

8. אל תחפור יותר מידי זמן ברשתות חברתיות. זה מנוון את המוח והופך אותך למכור למסך. תגביל את עצמך לשעה ביום גג בפייסבוק/אינסטגרם וכו’. בעיה נוספת היא שהמרחק בין פייסבוק לפורנו הוא בד”כ רק לחיצה של כמה קליקים על העכבר. בקיצור נסה להתרחק משוטטות באינטרנט כמה שיותר.

אז מה כן לעשות:

מסתבר שכדי לנצח את יצר הרע, צריך שני ערוצי פעולה. אחד נקרא “סור מרע”, ואותו תיארנו בחלק של מה לא לעשות, כלומר לא לעסוק בעניינים שליליים (בשלושת הרבדים של מחשבה, דיבור ומעשה) וערוץ הפעולה השני נקרא “עשה טוב”. ככה לאט לאט מאמנים את יצר הטוב ומחזקים אותו. הנה כמה טיפים מעשיים ובדוקים שיחזקו אותך ויתנו לך המון כוחות כדי להתגבר על יצר הרע בשעת מבחן:

1. הסתכלות טובה ובריאה. כפי שיש קשר בין ראיה לא טובה לפגם הברית, אז להיפך – להיפך. ככל שתחזק את ההסתכלות הטובה, בכלל לא יבוא לך להתעסק בפעילות נמוכה ושפלה כמו לפגום בברית. הרעיון הוא לתרגל מבט כלפי העולם שאומר “אני אוהב את מה שאני רואה”:

 • תתחיל לפרגן לאחרים עם העיניים. נשמע הזוי? אז זהו שזה מאוד טבעי ואנושי לפרגן עם העיניים. אז איך עושים את זה? כשאתה רואה מישהו מצליח במשהו שהוא עושה, או אפילו סתם אדם מבסוט, או אנשים שמבלים וטוב להם יחד, תכניס לעצמך אהבה בלב כלפיהם ותנסה ליצור איתם קשר עין ותן להם מבט מפרגן שאומר “איזה כיף לכם! מגניב!”. ואם אתה יכול לתת איזה תנודה קלה עם הראש שאומרת “סחתיין” אז בכלל הרווחנו. אבל מה שחשוב שתיתן מבט טוב לאנשים, שאתה איתם ובעדם.
 • תשמח בהצלחת האחר. זה שונה מהסעיף הקודם כי בסעיף הנוכחי אתה לא מחפש ישירות ליצור קשר עין. אלא אתה רואה מישהו שטוב לו, אז תסתכל עליו בעין יפה ומפרגנת ותחדיר לעצמך בלב תחושה שאתה שמח בשבילו. אתה רואה רכב יפה – תגיד לעצמך בלב “איזה כיף לבעלים של הרכב הזה”, אתה רואה זוג מאושר – תחשוב (אפילו בכוח) “איזה זוג נהדר, כמה זה יפה לראות שני אנשים שטוב להם יחד” וכו’. ושוב, תנסה ללוות את זה בתחושה של פרגון.
 • תראה סרטוני מוטיבציה ביוטיוב. סרטונים שמעלים לך את האמונה בעצמך, ובכוחות שלך להצליח בחיים. סרטונים שעושים לך להרגיש טוב עם עצמך. חפש את “ג’ו דיספנזה” באינטרנט.
 • תתבונן בפלאי הטבע ותחשוב מחשבות נעלות של “וואו כמה יופי יש בטבע!”. אתה לא מבין כמה זה חשוב להתחיל להסתכל על העולם בעיניים משתאות של פליאה והתלהבות. הרעיון הוא להפוך את המבט הציני והעייף למבט מתלהב ומתרגש. קצת תתחיל להיות כמו ילד שלא לוקח מאליו דברים נפלאים כמו פרפר, פרח, עץ, גשם, עננים, ירח או שקיעה.
 • זה נדיר מאוד בדור שלנו – אבל אחי, תקרא ספר. כן, הדבר הזה עם הדפים. במקום לראות סרט אקשן או בינג’ של 4 פרקים ברצף, כבה את הטלויזיה ושב לקרוא ספר. כמו פעם. זה מרגיע ואנושי, ומנתק את המוח מההתמכרות לריגוש זמין, שטחי ומהיר שהוא רגיל לקבל בטלויזיה. בהתחלה זה יהיה קשה ואחרי 2 דפים תאבד ריכוז. אבל תתמיד ולאט לאט תגלה את התענוג הגדול והמבורך בלעשות דברים שהם אולד סקול, “כמו פעם”.

2. תעסוק בפעילות בריאה שטובה לנפש ולגוף. גם כאן יש קשר ישיר בין נפש רופסת שאיבדה את הניצוץ לבין פגם הברית. הנה כמה דוגמאות שיחזירו לך צבע לחיים:

 • תטייל בחיק הטבע. אין כמו טבע. לנשום אויר נקי שנפלט ישירות מהעצים. להתבונן בפריחה, בנוף. לטייל, לחקור. שב על חוף הים ותסתכל על הגלים והשקיעה.
 • תעסוק בפעילות ספורטיבית. צא לרוץ. תעשה יוגה. סע על אופניים. תירשם לחדר כושר. לך שחק כדורסל עם חבר. פעילות גופנית גורמת להפרשה של אנדרופינים – וזה עושה טוב על הלב, מחזקת את הגוף והמצב רוח, ואת האהבה שלך לעצמך.
 • תמצא לך תחביב בריא. משהו שיעשה לך טוב בנשמה. יש מלא אפשרויות שיעסיקו אותך ויתנו לך משמעות חדשה לחיים: יצירה עם הידיים (ציור, פיסול, נגרות), כתיבה, שירה, גינון, ניגון, בישול, קריאה וכיו”ב.
 • התנדבות. אתה לא מבין כמה זה מבורך להתנדב, לזה  שמתנדב לא פחות מלאלה שהוא עוזר להם. זה יעשה לך שינויים אדירים בנפש. זהירות – עשיית טוב לאחרים ממכרת! 🙂 

3. דיבורים טובים. כמו שדיבור רע מזיק מאוד, דיבור טוב ומפרגן מועיל מאוד ומחליש מאוד את יצר הרע. כמה דוגמאות:

 • לפרגן לפרגן לפרגן! בכל הזדמנות תגיד מילה טובה, תחמיא. אבל כזאת אמיתית שאתה מתכוון אליה. הקטע הוא שזה יכול לבוא במכוון גם כשבהתחלה לא מתחשק. כלומר אפשר להתאמן על זה ולהיות יותר ויותר אדם כזה – שאומר דברים טובים לאחרים. חבר הצליח במשהו – תעוף עליו! תספר לו כמה הוא מוכשר ואתה גאה בו. תגיד לו כל הכבוד. שוב, כמובן רק באופן אותנטי, אל תהיה מזויף ומלוקק! מישהו מעלה פוסט מדהים בפייסבוק, תכתוב לו תגובה מפרגנת. אמא שלך לבשה חולצה יפה, תפרגן! חבר הכין משהו טעים לאכול – תפרגן!
 • תתחיל להגיד דברים טובים על העשיה שאתה רואה סביבך. למשל, אתה נוסע עם חבר על מחלף מרשים שלא מזמן סיימו לבנות – תגיד “סחתיין איזה מחלף בנו פה”, הרימו פארק חדש בעיר שלך – שוב, תפרגן. בניין מרשים? סחתיין איזה בניין יפה. וכיו”ב. תתפעל מהעשיה האנושית “האנונימית” שאתה רואה סביבך. סטארט אפ ישראלי עשה אקזיט של מיליארד דולר – “וואו סחתיין על הראש היהודי שלנו!”. פרגן. תרגיש חלק מהעשיה החיובית, תתחבר לנוף.
 • מישהו נתן לך משהו? עשה לך משהו טוב? עזר לך? תסתכל לו בעיניים עם תחושה אמיתית של הודיה ותגיד תודה. תגיד – איזה כיף לי שזכיתי בחבר כמוך! אל תיקח אף פעם כמובן מאליו עשיית טוב כלפיך. הרגשה של הודיה היא אחד המפתחות הכי חזקים להגיע באמצעותם לשמחה.
 • תברך ותאחל דברים טובים לאנשים. לא רק בימי הולדת. אתה יוצא ממונית, תגיד לנהג “נהגת מעולה. שיהיה לך יום מקסים”. חבר שלך לא מרגיש טוב – תאחל לו בריאות שלימה. קרוב מתכונן למבחן – תאחל לו בהצלחה. וכיו”ב. זה נשמע מובן מאליו אבל זה לא. זה מאוד מאוד חשוב לברך את הסובבים אותך.
 • תן עצה טובה. כזו שבאה ממניעים טהורים. חבר באיזו בעיה או מצוקה? תחשוב מה יכול לעזור לו, ותנסה יחד איתו לפצח את זה.

4. תעזור לאחרים. תתחיל להיות יותר אכפתי. חבר או קרוב משפחה ביקש עזרה? אל תהסס, מיד תגיד כן. אתה רואה אדם זר ברחוב שמתקשה במשהו? גש תעזור לו. מישהי סוחבת תיק ענק, תן לה יד. תהיה טוב לאחרים. לך תתנדב במשהו שעושה לך טוב על הנשמה והלב.

5. תחשוב מחשבות טובות על עצמך ועל אחרים. 

תכין רשימה כל בוקר של 5 דברים שאתה באמת מודה עליהם. זה לא חייב להיות דברים גדולים. אפילו דברים כמו: אני חי, אני נושם, תודה על הרצון להיות טוב, תודה שיש לי מיטה, תודה על הכשרונות שלי, על החלומות שלי וכיו”ב.

תפתח את היום בעצימת עיניים ותדמיין את היום הנפלא שהולך להיות לך. איך אנשים יחייכו אליך, איך הדברים הולכים להסתדר לך פגז היום.

מידי פעם במהלך היום, תחשוב על דברים טובים שמשמחים אותך. 

תחשוב על עצמך דברים טובים, תחשוב על הדברים בך שאתה גאה בהם. תכונות, יכולות, כשרונות, הישגים והצלחות.

תתאמן בלהאמין בעצמך וביכולות שלך. תשכנע את עצמך שאתה מסוגל להגשים את החלומות שלך, ותאמין בזה בכל הכוח. 

אם אתה נתקל בסיטואציה שבה אתה רואה מישהו עושה משהו בעייתי, תלמד עליו זכות (לחשוב ולהגיד דברים טובים על מישהו שעל פניו “לא מגיע לו”). ואם זה קשה, לפחות תגיד לעצמך בלב “אולי יש לו יום רע” או “אני לא יודע באמת מה המניע שלו, אני לא מבין הכל”. תנסה להמנע בכל דרך מביקורת כלפי האחר. להתאמן בללמד זכות על אחרים זה אחד הדברים הכי נפלאים שיכולים לשנות את החיים שלך.

6. תתרגל מדיטציה, מיינדפולנס או דמיון מודרך.

זה מאוד יעזור לך להתחבר לעצמך ולמציאות. לצאת מהמירוץ המטורף של החיים, ופשוט להיות. והרבה מאוד מהיופי והכיף בחיים הוא בפשטות, באיטיות, בהתבוננות, בהגות. ברגע שאתה מתחיל להרגיע את המחשבה והנשימה, המחשבה מסתדרת ונהיית אוורירית. לפתע משהו נחמד ומרגיע מתרחש במוח, תחושת סיפוק שמנוגדת לצורך הרגיל לחפש ריגושים מבחוץ כדי להרגיש “חי”.

7. תהיה בחברה. בין אם זה חברים או משפחה. אל תהיה לבד. אינטראקציות חברתיות הן מאוד בריאות לפעילות המוח ועושות טוב לנפש. 

8. תהיה בשמחה! תעשה כל דבר שעושה אותך שמח. תרקוד, תשיר, תשמע מוזיקה, ספר בדיחות, תעשה צחוקים עם חברים. צא לבלות, סע לטיול עם חבר. תעסוק בפעילות או תחביב שעושים אותך שמח. כשאתה שמח ומרגיש מלאות פנימית, לא יהיה לך דחף לפגום בברית. אתה תהיה במקום חזק, של סיפוק אמיתי, ולא תהיה זקוק לסיפוק המזויף והנמוך הזה.

9. אם אתה יכול וזה מדבר אליך – תלמד תורה. אין פה שטיפת מוח דתית. לימוד תורה הוא אחד הכלים החזקים והבדוקים ביותר להתחבר לבורא ולנצח את יצר הרע. אם מעולם לא למדת תורה, הכי טוב זה להתחיל דרך היוטיוב – חפש את הרב יצחק פנגר, או הרב ארז משה דורון, או הרב יגאל כהן. אם חסידות ברסלב מדברת אליך, קרא את “ליקוטי הלכות” של רבי נתן.

תירגול

הגענו לתכלס. אני רוצה להודות לך באופן אישי שנשארת לקרוא את כל המדריך, זה רק מראה כמה אתה רציני ומבין שצריך לעשות פה שינוי מהותי בהרגלים שלך. ואני מאוד גאה בך. אני רוצה להזמין אותך לניסיון. לבדוק את גבולות המעטפת של כוח הרצון שלך. ממש כמו באימון גופני, גם פה יהיה לך בהתחלה קשה, במיוחד אם זה כבר הרגל קבוע אצלך לשפוך זרע לבטלה. אבל שיהיה לך ברור, עם כוח רצון והתמדה אתה תצליח, כמו שהרבה בחורים בדיוק במצבך לא התייאשו והצליחו. התרגול מורכב מכמה שלבים, והקושי הולך וניבנה. חשוב להתמיד ולהאמין בעצמך. עוד נקודה קריטית להצלחה שלך (וחשוב מאוד שתפנים את מה שאתה הולך לקרוא עכשיו אם אתה רוצה לנצח את היצר): אתה תיפול. כן, אחי. אתה תמשיך ליפול – וזה טבעי. אי אפשר להתשנות ב 180 מעלות בבת אחת. אבל אם נפלת – תקום. אל תסתכל אחורה. תקום ותמשיך לנסות, עוד פעם ועוד פעם. כי ככה זה במלחמה, גם חוטפים לפעמים. אבל מנצח הוא זה שלא מרים ידיים, וממשיך להאבק על חייו שוב ושוב. קדימה:

 1. שלב א’: הכפלה ראשונה. אני רוצה שבתור שלב ראשון תכפיל את המרווחים בין הפעמים שאתה עושה את זה. אם למשל אתה רגיל פעמיים בשבוע, נגיד כל 3 או 4 ימים לעשות את זה, תנסה להפוך את זה לפעם בשבוע. ממש תציב לעצמך יעד – אני שבוע לא מתעסק עם פורנו. אני שבוע לא נוגע בעצמי! ואם אצלך זה פעם בשבוע, תכפיל את זה לשבועיים. תקשיב, זה לא הולך להיות קל! אבל תקבע לך בראש שאתה מצליח, שאתה עושה את זה. יעזור לך מידי פעם לחזור לפה, לקרוא למה כדאי לך להתמיד, ומה לעשות כדי להתחזק. תעבור שוב על המדריך הזה מתחילתו עד סופו. אני רוצה שתתמיד בזה למשך חודש. שים לב אחרי חודש איך אתה מרגיש, האם משהו בהרגשה הפיזית/מנטלית שלך השתנה? האם יש שינויים שאתה מרגיש שמתרחשים בחיים שלך? האם אתה הופך לרגוע ושמח יותר? בטוח יותר בעצמך?
 2. שלב ב’: הכפלה שניה! אם הכפלת בשלב א’ לשבוע, עכשיו תכפיל לשבועיים. אם הכפלת קודם לשבועיים, עכשיו תכפיל לחודש! גם זה הולך להיות קשה. אבל תתמיד אחי, אני איתך ומחזק אותך. אתה הופל להיות הגיבור שאתה רוצה להיות. הרווח שלך כ”כ הולך להיות גדול יותר מהמאמץ. זה שווה כל טיפת זרע שאתה שומר בתוך הגוף היקר שלך. יהיו מהמורות, אל תיתן לזה להחליש אותך. גם אם נפלת, התמדת חודש ופתאום נשברת לפני המרווח שקבעת לעצמך, הכל בסדר! תמשיך מחדש מהמרווח האחרון כאילו לא נפלת. תתעלם לחלוטין מהנפילה. תזכור שהיצר תוקף משני הכיוונים – פעם אחת לפני הנפילה כשהוא בא לפתות אותך, ופעם שני לאחר הנפילה – הוא בא להחליש אותך ולספר לך שאין לך סיכוי. אתה רץ מרתון פה, לא ספרינט. אם יש קשיים, תחזור לקרוא שוב את המדריך הזה. שלב זה אורכו חודשיים. שים לב במהלך התקופה הזו אם יש שינויים באופן בו אתה חושב, מרגיש. שים לב לשינויי האנרגיה, המצב רוח והמוטיבציה. האם יש שינויים כלשהם באינטראקציות עם אנשים אחרים? שינויים במערכות היחסים עם ההורים, החברים, הסביבה?
 3. שלב ג’ והלאה: שוב הכפלה ועוד הכפלה. תכפיל את משך הזמן שאתה מצליח להמנע, ואורך השלב כפול מהאורך של השלב הקודם. כשאתה מרגיש שאתה כבר גיבור אמיתי – פשוט תימנע למשך 6 חודשים. ואחרי כן למשך שנה. בסבירות מאוד גבוהה אני מבטיח לך שהחיים שלך כ”כ ישתנו לטובה, תגיע לחייך אהבה מפתיעה מהסרטים, שפשוט לא תרצה יותר להתעסק עם הוצאת זרע לבטלה.

הבטחתי לך בתחילת המדריך סיפורי הצלחה, אז הנה כמה לינקים בשבילך כדי לקבל השראה וחיזוקים:

סיפור הצלחה 1

סיפור הצלחה 2

סיפור הצלחה 3

סרטון מדהים שמסביר בצורה יפה למה להמנע

תודה שקראת את המדריך שכתבתי. אתה מוזמן לשתף עם חברים.

אשמח לקרוא תגובות למדריך, פה למטה. תשתף בקשיים, לבטים והצלחות שלך. אני פה בשבילך.

המון בהצלחה אח!

Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *